Делът на автобусите с нулеви емисии расте на европейския пазар за градски автобуси. През второто тримесечие на 2023 г. той е 40%, спрямо 30% за първото тримесечие на годината. Данните за продажбите бяха споделени от Еамон Мълхоланд, който е асоцииран изследовател в Международния Съвет.
Шест европейски държави-членки регистрираха единствено само градски автобуси с нулеви емисии през това тримесечие, това са: Холандия, Дания, Словения, Ирландия, Финландия и Португалия.
През второто тримесечие на тази година делът на градските автобуси с нулеви емисии достигна до 40%, установявайки тяхното господство като предпочитан технологичен избор. Данните за продажбите разкриват, че изцяло електрическите автобуси представляват по-големият дял от 38%, докато автобусите с водородни горивни клетки имат по-малък, но стабилно нарастващ дял от 2%.
Електрическите автобуси с батерии остават най-популярният избор, но автобусите с водородни горивни клетки набират вече популярност в някои страни, като Германия и Франция.
Трябва да се отбележи също, че в някои страни, като Франция и Италия делът на продажбите на автобуси, задвижвани с природен газ е по-голям.
„Европейската Комисия предложи достигане на целта от 100% продажби на автобуси с нулеви емисии до края на 2030 г. Настоящите пазарни тенденции показват, че това е много постижим стандарт, тъй като все повече и повече страни постепенно прекратяват продажбата на градски автобуси с двигател с вътрешно горене“, добави още Мълхоланд в Linkedin (подобна позиция е приета от ONG Transport & Environment).
Продажбите на нови електробуси растат с +15%
Европейска асоциация на производителите на автомобили (ACEA ) споменава, че продажбите в ЕС на нови автобуси задвижвани с електричество се е увеличил с 33,9%, което е 2132 бройки, представляващо пазарен дял от 14,4% за първата половина на 2023 г., сравнено с 12,4% през 2022 г. Испания отбеляза впечатляващ ръст със 755,9%, следвана от Франция с 89,9% и Германия с 18,1%. Хибридно-електрическите автобуси запазват предходната си инерция – ръст на продажбите от 160,5%, с повече от удвояване на пазарния си дял в сравнение с първата половина на 2022 г. (от 6,2% на 14%). Значителният растеж при втория и третия по големина пазари в ЕС – Франция (+886%) и Испания (+180,3%), допринесе за този висок резултат. Въпреки преминаването към електрически и хибридни модели, дизеловите автобуси все още запазват най-големия пазарен дял от 63%.
Източник: Sustainable bus.com